Spuštěn web Mageia.cz

Dnes spouštíme nový web na podporu projektu Mageia. Liberix o.p.s., Peťoš a Ivan Bíbr by vás rádi přivítali na webu pro podporu distribuce Mageia. Stejně jako celá distribuce, bude i tento web zaměřen na komunitu — hlavní váha webu bude na fóru a wiki.

V tomto zcela úvodním článku vás seznámíme se strukturou webu a se vším, o čem si budeme myslet, že by vás mohlo zajímat.

Co je to vlastně Mageia?

Linuxová distribuce Mageia je fork Mandriva Linuxu, který vznikl v září roku 2010. Tato linuxová distribuce je plně komunitní a tedy nezávislá na libovolné firmě a jejích vrtoších. Jedná se o jednu z největších plně komunitních distribucí založených na RPM (i když existují komunitní verze komerčních distribucí (Fedora, openSuSE), je vždy za nimi „cítit“ velká firma).

Vítek: Mageia 1, KDE4 - Compiz, emerald a cairo

Obrázek 1 z 20

Vítek: Mageia 1, KDE4 - Compiz, emerald a cairo: Můj pracovní desktop. Mám rád plochu bez ikon. Používám KDE, ale jako okenního manažera mám Compiz + Emarald. Postranní lišta má nastaveno automatické skrývání a neobsahuje žádný seznam spuštěných aplikací. Na správu spuštěných aplikací používám Cairo.

Mageia vznikla v září roku 2010, Je podporována nevýdělečnou organizací řízenou zvolenou radou a na které se podílí více jak sto lidí z celého světa.

Jsme rádi, že můžeme být součástí této distribuce!

Kdo za tímto webem stojí?

Web samotný patří pod obecně prospěšnou společnost Liberix, která zajišťuje jeho provoz po technické stránce. Liberix podporuje otevřený software a otevřené formáty obecně. Spravuje velké množství webových portálů jako LinuxEXPRES, OpenOffice.cz, MandrivaLinux.cz a nebo LinuxVeŠkole.cz. Dále spolupořádá konference a přednášky nejen pro nejširší spektrum spoluchačů — od odborníků, přes studenty škol až po nejširší veřejnost. A to je pouze krátký výběr, podívejte se na seznam všech aktivit Liberixu.

Obsah spravuje Peťoš, který nad vším zde bude dohlížet, aby fungovalo a bylo funkční (z pozice šéfredaktora, moderátora a admina). Tentýž také bude moderovat fórum a hlídat jej. Peťoš má bohaté zkušenosti s uživatelskou podporou — kterou získal na webu věnovaném Mandriva Linuxu: MandrivaLinux.cz.

Vzhled webu a fóra vytvořil joelp, který připravil šablonu pro tento web a CSS styly pro fórum.

Nejpodstatnější část lidí, kteří se podílejí na obsahu tohoto webu jste ovšem vy — komunita okolo projektu Mageia. Protože, jak již mnohokrát bylo řečeno a ještě mnohokrát bude, Mageia je komunitní projekt, který závisí jen na komunitě — na vás.

Struktura webu

 • Hlavní — vstupní — stránka, na které se mj. nacházíte, bude základní rozcestník na tři nejpoužívanější místa webu. Stránku s odkazy ke stažení, uživatelské fórum a konečně wiki. Na hlavní stránce se budou objevovat novinky z dění distribuce a komunity, ale i přidružených aktivit. Na rozdíl od příbuzného webu MandrivaLinux.cz zde nebudou uváděny články — tyto budeme publikovat na webu LinuxEXPRES.cz.
 • Wiki — První místo, kde byste měli hledat informace v případě problémů, je wiki. Na té naší se právě pracuje, zatím tam mnoho informací není, ale věříme, že se jejich množství silně rozšíří. Zatím ve vývoji, pracujeme na spuštění!
 • Fórum — Pokud nenajdete hledané informace na wiki, můžete se zkusit podívat na naše uživatelské fórum, kde stejně jako na wiki, si uživatelé sami sobě radí. Než položíte dotaz, zkuste použít funkci pro hledání na fóru. A konečně, vždy uvádějte maximum informací nejen o problémovém programu, ale i komplet o vašem systému (bitová verze a grafické prostředí).

Proč vznikl tento web?

Jsme přesvědčeni o tom, že pouze pevná a soudržná komunita okolo produktu nebo myšlenky může zdarma poskytovat kvalitní pomoc a podporu. Tento web by měl sloužit jako místo, kde se budou scházet Čeští (a věříme, že i Slovenští) uživatelé této sice mladé, ale přesto již nyní významné, linuxové distribuce. Že si zde na wiki a na místním fóru budou vzájemně pomáhat, vyměňovat zkušenosti, rady a postřehy. A to vše vytváří přátelské prostředí pro všechny — ať již linuxové nováčky, tak i ostřílené vlky.

K tomu, abychom se zde cítili dobře, bychom rádi dali několik rad:

 • Buďme ohleduplní.
 • Buďme uctiví.
 • Spolupracujme.
 • Buďme pragmatičtí.
 • Podporujme ostatní v komunitě.

Doufáme, že těchto pět bodů shrnuje vše, co je možné říci v mnoha větách. Buďme k sobě přátelští, vzájemně uctiví (vždy bude existovat někdo, kdo ví více než vy). Uvědomme si, že zde jsou všichni dobrovolně a nikdo není povinen komukoli jakkoli radit. Také je nutné si uvážit, zda jsou při pokládání dotazu opravdu poskytnuty naprosto všechny informace a jestli se stejný problém již neřešil na fóru nebo není-li dokonce popsán včetně řešení na wiki. Pokud jste to udělali a popsané řešení nepomohlo, je nutné i to napsat!

13 komentářů u „Spuštěn web Mageia.cz

 1. Krásná práce, a teď začít budovat komunitu 🙂
  Měl bych dotaz proč jsou podmínky pro registraci na českém webu anglicky? Možná to některé odradí při registraci.

  1. Zatim bohuzel nebyl cas to prelozit. Ale i to se opravi 🙂 Web je jako celek jeste stale ve vyvoji, ale chteli jsme jej spustit co nejdrive, abyste meli vy, uzivatele Mageii, moznost zacit tvorit pomalu komunitu. Snazili jsme se co nejdrive vytvorit misto pro diskuzi nad touto skvelou distribuci 🙂

 2. Systém běhá skvěle. Přeji brzké vyplnění wiki potřebnými údaji. A jen poznámka naokraj – kdo si stáhne CD, měl by Linux trochu znát. Určitě se nehodí pro přechod z windows, neb krom Firefoxu si musí nastavit zrcadla a pak trochu znát aplikace, které bude potřebovat a nastavit češtinu a nastavit síť a vlastně všechno nastavit 😀 Předpokládám, že DVD to má všechno v sobě.
  Takže Mandrake, Mandriva, Mageia líbí a snad i tento web bude použitelný, neb administrační obsazení je skvělé. Přeji pohodovou práci.
  tonda

  1. Je nutné stáhnout opravdu správný obraz s CD — Mageia (tj. přes naši stránku stáhnout). Protože je CD malé, je několik lokalizačních verzí. Jinak ano, DVD má „v sobě“ větší množství softwaru, to jo… 🙂

   Za „skvělé administrační obsazení“ děkuji 🙂

 3. Ďakujem veľmi pekne. Sú tu i Slováci :-). Dúfam, že sa to celkom pekne rozbehne.
  Len mám otázku: Budú aj RSS kanály? Nikde nevidím adresy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..