Praxe: Křížkové vyšívání v Mageii

Předmluva

   Dlouho jsem se rozhodoval, zda napsat návody do naší wiki a nebo na hlavní stránku. Jelikož se bude jednat o subjektivní názor a připíši k tomu něco navíc, bude vhodnější vše sepsat sem. Navíc se nám hlavní stránka trošičku oživí.

Úvod

20140725_113703   Můžeme s potěšením naši milé ženušce, mamince, babičce nebo tetě představit i jiný způsob využití práce na počítači, která se může proměnit v zábavu / hobby. Ve výsledku uvidíte nadšení, potěšení a radost, jak se dají efektivně proměnit fotografie do vyšívaného obrazu.

   Pokud doma máte osobu blízkou, která ráda vyšívá (tak jako moje milá), tak neváhejte pokračovat ve čtení!

cstitchCstitch 0.9.5.24

   program pro vytvoření předloh, tak jako je KXStitch. Je mnohem jednodušší, stačí kolem čtyř kliknutí a předloha je hotova! Předlohu umí ihned uložit do PDF souboru, což může být výhoda ve sdílení, rychlého otevření a tisku na jiném počítači.

Jako další plus dávám za vygenerování nejrealističtějších barev předlohy s bavlnkami DMC. Pro moji práci bylo vygenerováno 25 barev odstínu šedi (oproti tomu program KXStitch nabídl jen 13), což velmi dobře vyladí přechod barev vyšívané fotografie.

cstitch_viktorka_02


Autor: Tom Klein
Licence: GPLv2
Domovská stránka: http://cstitch.sourceforge.net, http://sourceforge.net/projects/cstitch
Jazyk: angličtina
Podporuje soubory: *.bmp, *.jpeg, *.jpg, *.pbm, *.pgm, *.png, *.ppm, *.xbm, *.xpm
Sada přízí: Anchor, DMC
V repozitářích Mageia: není; k přímému stažení: http://sourceforge.net/projects/cstitch/files/Cstitch/cstitch_0.9.5_linux32.tar.gz/download
Hodnocení: + množtví vygenerovaných barev pro bavlnky, + jednoduchost, + uložení jako PDF soubor, – nepodporuje češtinu


 

Program zatím není v Mageia repozitářích, ale můžeme jej stáhnout a jednoduše rozbalit archiv a ve vytvořené složce spustit dvojklikem na soubor cstitch.

Fotografii o velikosti 4000×2666 pixelů jsem nejdříve ořezal za pomocí Gimpu (návod např. http://dostcasunalasku.blog.cz/1002/jak-udelat-vyrez-z-fotografie-v-programu-gimp) a použil pro předlohu (File → Open a new image):

cstitch_viktorka_01

Nyní jsem zvolil Num Colors to DMC a nejvyšší počet barev:80. Kdybych změnil na automatický výběr barev (čili volba DMC), byly by vytvořeny jiné drobné odstíny. K pokročení k další úpravě přejdeme kliknutím na Choose Colors (1/4).

cstitch_viktorka_02

Nalevo je zobrazena originální fotografie a napravo vygenerovaný obrázek pro bavlnky DMC. Zde si můžeme porovnat rozdíly a zjistit počet potřebných barev (v mém případě 26 barev). V případě neduh se můžeme vrátit zpět kliknutím na ikonu cstitch_color_chooser Color Chooser (1/4).

   Hlavním krokem je zvolení správné velikosti finální předlohy. To zjistíme kliknutím na cstitch_compute_dimensions Compute Dimensions (vypočítat rozměry). Zvolíme jednotky rozměrů, čili přepnutí z Inches na Centimeters. Ideální velikost předlohy z použité fotografie je 249x192 křížků, což je v přepočtu velikost vyšívaného obrázku 56,6x43,6cm při použití látky Panama s okolo 4,4 křížky na 1cm. Záleží na vás, jak velký vyšívaný obraz a kvalitu chcete.cstitch_compute_dimensions_02

Rozměry potvrdíme a pokračujeme kliknutím na Square (2/4). Odkryjeme mřížku kliknutím na ikonu cstitch_grid  a uvidíme výsledek předlohy. Důkladně porovnejte odstíny či hrubé kostkování. Zde můžete také doladit svoji předlohu jinými barvami:

cstitch_viktorka_03

V případě nespokojenosti se můžete vrátit o krok zpět kliknutím na ikonu cstitch_color_compare a opět vybrat jiný rozměr předlohy cstitch_compute_dimensions.

V dalším kroku po kliknutí na Pattern (3/4) se zobrazí celá předloha se symboly, kde můžete změnit symbol přiřazený k barvě (většinou se nemusí měnit):

cstitch_viktorka_04

   Hotovou předlohu uložíme do PDF souboru kliknutím na To pdf (4/4). V řádku Pattern title napíšeme název předlohy, v řádku Pattern Information a Photo Information doplníme autora. Jako lahůdku dosadíme ochranou známku – licenci, která určuje zákaz / schválení k šíření nebo jiných úprav dokumentu. Tyto všechny údaje budou zahrnuty v prvních stránkách dokumentu. První stránka obsahuje originální fotografii, druhá obrázek k vyšívání, třetí seznam všech potřebných bavlnek s kódy / čísly a následující stránky jsou připravená předloha. Dole v okně je nastavení velikost vytištěných čtverečků se symboly (dostačující je 15):

cstitch_pdf_creation

Výsledek práce spojením všech vytištěných A4 vznikne kompletní předloha (+ ručně domalovaný obrys):

20140725_112926Poznámka: pro detailní zobrazení obrázku klik pravým tlačítkem myší na obrázek → Otevřít odkaz v novém panelu → klik s lupou na obrázek
Můžete také nahlédnout do celého dokumentu s předlohou stažením: http://uloz.to/xHtjuQDx/viktorka-cstitch-pdf

kxstitchKXStitch 1.1.2

byl jako první program pro vytvoření předloh křížkového vyšívání pro grafické prostředí KDE4 (spustíte jej samozřejmně i v GNOME, ap.). Můžete editovat své obrázky a nebo přímo malovat či psát text. Můžete si vybrat typ stehů jako je čtvrtinový, poloviční, tříčtvrtinový nebo celý steh. Samozřejmostí je vytisknutí předloh jako barevné / černobílé, se symboly / bez symbolů, atd.

kxstitch_viktorka


Autor: Stephen Allewell
Licence: GPLv2
Domovská stránka: http://sourceforge.net/projects/kxstitch/
Jazyk: čestina, angličtina, katalánština, španělština, francouzština, italština
Podporuje soubory: široké spektrum obrázkových souborů
Sada přízí: Madeira, J&P Coates, Anchor, DMC
Manuál: http://docs.kde.org/development/en/extragear-graphics/kxstitch/kxstitch.pdf
Recenze: http://www.linuxexpres.cz/blog/kxstitch
V repozitářích Mageia: kxstitch-0.9.2-4.mga4 (uvedený program výše jsem si zkompiloval)
Hodnocení: + podpora češtiny, + dostupné v Mageia repozitáři, + spousta možností,– množství vygenerovaných barev pro bavlnky (v případě použití stejné fotografie),   – bug


Pro mou předpřipravenou fotografii ve finále KXStitch vyhodnotil předlohu jen v 12 barvách šedi a 1 zelené, což i v náhledu byl výsledek nedostačující a barvy nerealistické. To byl hlavní důvod, proč jsem zvolil program cstitch. KXStitch doporučuji pro jednodušší obrázky. A nebo zkuste sami.

Navíc po spuštění programu a při importování fotografie program havaruje (Soubor → Nahrát obrázek).

Pro nás, kteří hledají příčinu a chtějí nalést problém:

[yullaw@localhost ~]$ kxstitch

QLayout: Attempting to add QLayout „“ to MainWindow „MainWindow#“, which already has a layout

kxstitch(12809)/kdeui (kdelibs): Attempt to use QAction „showPreviewDockWidget“ with KXMLGUIFactory!

kxstitch(12809)/kdeui (kdelibs): Attempt to use QAction „showPaletteDockWidget“ with KXMLGUIFactory!

kxstitch(12809)/kdeui (kdelibs): Attempt to use QAction „showHistoryDockWidget“ with KXMLGUIFactory!

Object::connect: No such signal org::freedesktop::UPower::DeviceAdded(QDBusObjectPath)

Object::connect: No such signal org::freedesktop::UPower::DeviceRemoved(QDBusObjectPath)

Qt has caught an exception thrown from an event handler. Throwing

exceptions from an event handler is not supported in Qt. You must

reimplement QApplication::notify() and catch all exceptions there.

terminate called after throwing an instance of ‚Magick::ErrorBlob‘

what(): Magick: unable to open image `/home/yullaw/Obr�zky/pro KXStitch/Viktorka.png‘: Adresář nebo soubor neexistuje @ error/blob.c/OpenBlob/2643

KCrash: Application ‚kxstitch‘ crashing…

KCrash: Attempting to start /usr/lib64/kde4/libexec/drkonqi from kdeinit

sock_file=/home/yullaw/.kde4/socket-localhost.localdomain/kdeinit4__0

[1]+ Pozastavena kxstitch

[yullaw@localhost ~]$

 

Problém je v tom, že nemůže otevřít soubor uložen v cestě např. ~/Obrázky/pro KXStitch/upravený_obrázek.jpg, která obsahuje adresáře a soubor s diakritikou. Takže nejlépe obrázek přejmenujte na „obrazek.jpg“ a uložte třeba na plochu. Pak import funguje.


Závěrem

Praktické informace:

 • Nejpoužívanější látky k vyšívání:
  • Perlička
  • Panama
  • Kanava
 • Nejširší nabídka barevných odstínů a dostupnost v ČR:
  • DMC – až 470 odstínů, 8m/1ks
  • Anchor – až 470 odstínů, 8m/1ks

Závěrem bych se rád s vámi podělil s výsledky práce mé milé 😉 :

20140725_113703   20140725_113712   IMAG0757

Poznámka: pro detailní zobrazení obrázku klik pravým tlačítkem myší na obrázek → Otevřít odkaz v novém panelu → klik s lupou na obrázek

V Linuxovém světě existují zhruba 4 projekty / programy: KXStitch, cstitch, crosti a Scheme Marker, které jsou beznákladnou plnohodnotnou náhradou za placený software PCStitch pro operační systém Windows (také placený). Ano, někdo řekne, že buď si zaplatil ($49.95 = cca 1020Kč jen za PCStich) a nebo má program craknut (tak jako třeba i Windows, že?).

Chci tímto ukázat, že svobodný software a Mageia / Linux je alternativou a je úplně zdarma! :)

11 komentářů u „Praxe: Křížkové vyšívání v Mageii

 1. Ahojky chci se zeptat stahla jsem si program Cstitch podarilo se mi to az do ctyrky a kdyz jsem si to ulozila tak se mi ten obrazek vubec neulozil ale stahlo se mi jenom do poznamkovyho bloku a zadny obrazek se mi neulozil tak potrebuju poradit dekuju

  1. Dobrý den,

   v prvé řadě potřebuji znát, jaký operační systém používáte. Jde o Windows nebo Linux ? Jaká distribuce, verze ?

   Pokud jste došla až do bodu 4/4, tak po kliknutí na „To PDF“ by se mělo otevřít další okno pro zapsání vlastností projektu, následně po kliknutí OK se vás systém zeptá, kam předlohu v .pdf chcete uložit a po potvrzení a zadání názvu souboru se vytvoří .pdf soubor.

   Pokud budete mít jakýkoliv dotaz, napište, mile rádi vám pomůžeme i co se týče praxe o vyšívání 🙂

 2. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to funguje? Je možné vám poslat foto e-mailem a vy mi z ní uděláte předlohu k vyšití a připojíte mi k tomu i barevnici DMC bavlnek? Pokud je to takto možné, jaký máte ceník? Děkuji za odpověď. Zemanová.

  1. Dobrý den,
   těší mě za váš zájem. Pokud se jedná o radu vztahující se k Mageia Linuxu nebo přímo k programu pro křížkové vyšívání uvedený výše, nikterak nezpoplatňuji, je to mé hobby.

   Zakázky na předlohy nedělám.

   Chcete-li mne i přesto kontaktovat, napište mi na Skype účet: yullaw_scype

   yullaw

 3. Dobrý den,
  program jsem úspěsně vyzkoušela, uložení se mi podařilo až na třetí pokus . ukládal se pouze předlohový obrázek bez mřížky.
  Byla jsem moooc nadšená, že se mi mřížka u vybraného obrázku uložila.
  Mohu vložit do mřížky zvýraznění linky po každém desátem křížku? pro okenko 10×10 křížků?
  A druhý dotaz – zobrazuje někde program počet křížků v řadě? Pro představu velikosti vyšitého veledíla.
  Moc děkuji za reakci a chválím, chválím, chválím!!!

  1. Dobrý den,
   záleží, ve kterém programu jste tvořila předlohu.

   cstitch:
   – mřížka je vytisknuta vždy
   – velikost jednoho pole mřížky 5×5 křížků – nelze měnit
   – počet křížků na šířku a výšku (a představa velikosti) lze vidět po stiknutí žlutého pravítka → v otevřeném okně přepněte na centimetry a porovnejte s počtem křížků na 1cm vaší látky (např. Panama má cca 4.4 křížků na 1cm), kde je vypočítaná velikost v cm na šířku a výšku. Další možností, kde naleznete detaily k předloze je také přímo ve vytvořeném .pdf souboru (3. stránka, např.: „The pattern uses 69 colors and is 145 squares wide by 161 squares high. All codes are for DMC floss.“Překlad: Předloha má 69 barev a má 145 křížků na šířku na 161 křížků na výšku. Všechny značky v DMC přízích). Pak je i snadno vypočítat v cm, čili např. 145:4.4=32.95cm.
   – snad se někdo zapojí do překladu do češtiny 🙂

   KXStitch:
   – mnohem více nastavení předlohy
   – velikost jednoho pole mřížky 10×10 křížků – lze měnit
   – již při importování obrázku/fotky lze vidět budoucí velikost předlohy v cm. Pak také je v detailech vytisknuté předlohy.

   Pro více info na Skype: yullaw_scype

 4. Dobrý den, v první řadě bych chtěl pochválit tyto postupy v daným programu, chtěl jsem ještě poprosit zda nevíte o nějakým programu který by tohle uměl akorát pro bavlnky Madeira? Nebo jestli existuje nějaký postup?
  Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..