Byla výdána Mageia 8 RC1

Do Mageie 8 byl již přidán nový grafický vzhled vytvořený komunitou. Zde jsou vidět nová pozadí které budou součástí nové verze.

Zde jsou některé z hlavních balíčků obsažených v této verzi:

 • Kernel – 5.10.12 LTS
 • glibc – 2.32
 • gcc – 10.2.1
 • rpm – 4.16.1.2
 • Chromium – 88 (pouze x86_64)   
 • Firefox – 78.7 (ESR)   
 • LibreOffice – 7.0.4.2   
 • Plasma – 5.20.4   
 • GNOME 3.38.3   
 • Cinnamon 4.8.3   
 • Xfce 4.16   
 • Mate 1.24

PHP bylo nedávno aktualizováno na verzi 8.0.2, a proto bude užitečná zpětná vazba k aplikacím napsaným v PHP. Ovladače NVIDIA byly přepnuty na gl-vendor-neutral-dispatch, takže aplikace MESA mohou fungovat na takových systémech. Řady 460 na x86_64 a 390 jsou stále k dispozici. Řada NVIDIA 340 již není podporována. DrakX, náš instalační program, přepne podporované systémy na NVIDIA 390, kde je to možné, nebo použije ovladač nouveau, pokud nejsou podporovány novějšími ovladači.

U grafických karet Amd, založených na rodině Southern Islands (Tahiti, Pitcairn, Oland, Verde, Hainan) a Sea Islands (Kaveri, Bonaire, Hawaii, Kabini, Mullins) nyní používáme výchozí verzi amdgpudriver místo starší Radeon. Uvítáme zpětnou vazbu, pokud na vašem hardwaru funguje správně nebo ne.

Úplný seznam zahrnutých balíčků je k dispozici v souboru .idx pro klasické instalační médium nebo v souboru .lst pro živé obrazy ISO.

Pro ty, kteří chtějí hned testovat, si ISO obrazy můžete stáhnout zde.

Sada dostupných obrazů ISO je stejná jako v Mageii 7 a nabízí instalační média pro 32 i 64bitové systémy, 64bitové živé obrazy pro plazmu, GNOME a Xfce a také 32bitový živý obraz pro Xfce. Některá z hlavních vylepšení ISO spočívají v tom, že netinstall lze nyní použít k instalaci přes připojení Wi-Fi s šifrováním WPA. Dříve bylo k dispozici pouze šifrování WEP. Další informace najdete v poznámkách k vydání v češtině. Vezměte prosím také na vědomí problémy uvedené v Errata. Ty také průběžně překládáme do češtiny. Obrazy jsou v procesu hodnocení, takže aktualizace během instalace může poskytnout opravy mnoha chyb. Při instalaci tohoto RC1 vydání přidejte online repozitáře a po instalaci nezapomeňte provést aktualizaci.

Doufáme, že vám toto vydání bude dobře fungovat, ale pokud se vyskytnou problémy, nahlaste je prosím naší Bugzille, abychom je mohli vyřešit do finální verze. Pokud se chcete zapojit do testování ISO, balení nebo jakéhokoli jiného aspektu Mageie, zde naleznete spoustu informací.

Velké díky všem kdo se zapojili do tohoto vydání. A všem testerům za to, že nám poskytli zpětnou vazbu, kterou potřebujeme k přípravě Mageie 8. Nesmíme zapomenout ani na překladatele, kteří pilně pracují na tom, abyste měli ve své oblíbené distribuci Mageia vše česky a srozumitelné.

6 komentářů u „Byla výdána Mageia 8 RC1

 1. Ďakujem veľmi pekne za informáciu.
  Pravda je však taká, že som 2x skúšal inštalovať túto verziu, kontrolný súčet je OK, inštalácia sa nepodarila. Dve média som zničil, ale inštalácia sa nepodarila.
  Ak sa to stalo ešte niekomu, tak pravdepodobne obraz ISO je zle urobený.

   1. Ja som konzervatívny typ, preto radšej používam DVD média. Je to otázka skôr „vkusu“ ako niečo konkrétne.

    Momentálne nemám čas ani priestor to riešiť. Len bola vydaná RC verzia, tak som stiahol ISO a vypálil, že to nainštalujem na „skúšobný“ PC. Na dvoch rozdielnych počítačoch som vypaľoval médium, ani z jedného sa mi nepodarilo úspešne nainštalovať systém. Vždy sa to zaseklo pri kopírovaní balíčkov – teda kdesi tam bude zrada.
    Môže byť problém aj v tom „skúšobnom“ počítači – predsa len je to už deduško. Ale momentálne nie som schopný (z časových dvôvodov) to riešiť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..