Další krok kupředu – Mageia 6 sta1 vydána

My všichni z Mageie velmi rádi oznamujeme další cestu k Mageii 6.

První stabilní vývojová verze, jak již název napovídá, má za cíl seskupit vše dohromady a poskytnou tak dostatečně stabilní nový software. Od verze dev1 byla provedena většina aktualizací beta/RC verzí hlavních softwarových komponentů na verze stabilní, což bude mít snad pěkně naleštěný nádech k uvolnění.

GRUB2 je nyní výchozím zavaděčem, takže GRUB Legacy má konečně volný průběh. Také jsme plně přešli z KDE4 na Plasma 5, stejně tak jsme vyřešili problémy s překladem. Přechodem na GRUB2 vedlo k úpravám našich nástrojů a instalátoru, kde bylo dlouhé ladění tak, abychom si byli jisti, že vydání bude funkční k testování.

Živá média jsou nyní dostupná. Nicméně, kvůli omezené velikosti tohoto média, bylo od LiveCD upuštěno k prospěchu více kompletnějších LiveDVD, což umožňuje obsáhlejší distribuci desktopových prostředí. Instalační médium bude k dispozici jako obvykle (všimněte si, že z podobných důvodů u dříve poskytovaného dual-arch DVD, bylo také upuštěno).

Již jsme vydání zamrazili, takže verze balíčků vypsané zde, budou hlavní verze Mageie 6, přestože se snažíme aktualizovat na kernel 4.7 pro lepší podporu nového hardwaru a delšího cyklu vylepšování. Věříme, že tohle vám nabídne dokonalou kombinaci svěžesti a stability.

Mageia 6 sta1 přináší následující:

 • Linux Kernel 4.6.3
 • Glibc 2.22
 • Plasma 5.6.4
 • GNOME 3.20.3
 • MATE 1.14.1
 • Cinnamon 3.0.1
 • LibreOffice 5.1.4.2
 • Firefox 45 ESR
 • Thunderbird 45
 • Chromium 51

Kompletní poznámky vydání jsou dostupné zde.

Obrazy ISO jsou dostupné na oficiální stránce Mageia.org nebo pokud preferujete specifické zrcadlo, tak pak seznam je zde. Přestože doufáme, že toto vydání se blíží k plně stabilní a užitečné verzi, pamatujte na to, že je to stále vývojová verze a je v rané fázi cyklu Mageie 6. Tudíž, pro jakékoliv chyby/bugy, které najdete, uvítáme hlášení v naší Bugzille, abychom mohli opravit před vydáním finální verze. Obrazy ISO byly zcela otestovány týmem QA, takže doufáme, že vám poběží dobře.

Chcete-li se připojit k týmu QA, testování obrazů ISO nebo k jiné skupině Mageie, podívejte se na stránku Přispět, jakým způsobem můžete pomoci. Vždy uvítáme nové přispěvatele.

Těšíme se na vaše názory.

Publikováno na blogu Mageia.org.

 

18 komentářů u „Další krok kupředu – Mageia 6 sta1 vydána

 1. Ďakujem za info. Tak, ako každú verziu, aj túto testovaciu mám nainštalovanú už nejaký ten čas. Aj teraz píšem z MGA6. Skúšam dve prac. prostredia – LXDE a Plasma. Pravdou je, že LXDE nemá taký vývoj, ako Plasma, MGA6 s týmto graf. prostredím beží super.
  Plasma však je totálny prepadák. Ak prejde do stabilnej verzie v takej kvalite, ako to je teraz, tak to bude katastrofa. V časoch Mandrivy sa prešlo z KDE3 na KDE4. KDE 4 bolo ako-tak použiteľné od verzie 4.1.3 a používateľné sa stalo vo verzii 4.2.4. Plasma je momentálne vo verzii 5.6.4, ale to je podľa mňa na úrovni predprípravy na Alphu. Teda by malo mať číslovanie 5.0.0.0.0.1 Je nestabilná (veľmi časté pády), v mnohých prípadoch nekonfigurovateľná (nejde o to, že chýbajú možnosti, čo je pochopiteľné, že hneď od razu nemôže ponúkať maximum svojich možností, ale čo si raz zaumieni, že sa zmeniť nedá, hoci sa tvári, že by sa to zmeniť malo dať, tak po opätovnom prihlásení do graf. prostredia si to spraví po svojom a môžete si nastavovať, koľko chcete, po každom novom prihlásení si to dá podľa seba), veľmi pomalá a seká sa (používam dvojjadro Intel Core 2 Duo 2.6 GHz, 4 GB RAM a Nvidiu 630 2GB RAM – podľa mňa to nie je pomalý počítač).
  Nechcem kritizovať vývojárov Mageii. Len vyjadrujem svoje skúsenosti, ktoré žiaľ nie sú kto vie aké pozitívne z tohto prac. prostredia. Dúfam, že tím Mageia sa nedá strhnúť módou tohto sveta a nebude sa hnať za každú cenu do vydania nedoladenej a nestabilnej verzie Plasmy, lebo myslím si, že mnohí užívatelia, podobne ako ja, potrebujú počítač na prácu a nie na „bavenie“ sa s nedopracovaným systémom. Doteraz (a to už používam Mandrivu/Mageiu vyše 10 rokov) som až na pár drobných výnimiek bol s novými vydaniami veľmi spokojný. Bolo by mi smutno, keby sa teraz kvôli tomu, aby sa rýchlo vydala nová verzia, použilo takto nedopracované, myslím si, že dosť rozšírené a obľúbené pracovné prostredie. Nebudem sa hnevať, keď MGA6 bude vydaná až na jeseň, v zime, alebo aj neskôr, ale bude to klasicky stabilný a fungujúci systém.

  1. Ano, mohu potvrdit Ivkovi poznatky s Plasma. Není to jen případ Mageii. V poslední době jsem se setkal i s problémy na PC s Kubuntu. Nastavování prostředí nefungovalo korektně. Mageia s KDE je pro mě zatím asi nejlepším řešením. Doufám že se podaří problémy vyřešit.

   1. Keby som vedel, ako vývojárom Magei odkázať, že ja osobne radšej počkám, ale nech to je vyladené, ako by sa malo ponáhľať a vydať nedopracovaný systém.
    Som veľmi rád, že Mageia radšej presunula termín vydania, ako by mala vypustiť zmatok.

 2. Pozdravujem,
  prečo nefunguje automatické prihlásenie? Stále sa na začiatku objaví Welcome to localhost obrazovka. S Plazmou to trochu seká, ale to už písali predo mnou.

  1. Musíš si nainštalovať balíček sddm-kcm
   Potom si v ovládacom centre pracovnej plochy (systemssettings) v sekcii „Spustenie a vypnutie“ nájdeš na ľavej strane dole „Prihlasovacia obrazovka“ SDDM a tam si môžeš nastaviť automatické prihlásenie.

 3. Zdravím,
  problémy s Plasmou potvrzuji – poslední KDE bylo naprosto OK.
  Mám ale ještě jeden, pro mě dost zásadní problém a to s MySQL.
  Instalace s výběrem i databázových serverů – jako ve všech předchozích verzích.
  Při vstupu do konzole mysql (zatím bez hesla vše funguje, jak má – alespoň co jsem zkoušel). Problém se ale projevil, když jsem chtěl pak pomocí mysqladmin nastavit heslo roota. Nedařilo se. Musel jsem opět přejít do konzole mysql a nastavit je pomocí přímo databáze mysql. Pak bylo heslo funkční.
  Problém ale je, že se mi nedaří vložit žádného dalšího uživatele. Vždy to hoří na heslu. Při několika pokusech jsem se dozvěděl, že to chce 41 hexačísel (kódování?).
  Problém se zavedením nových uživatelů byl i v phpmyadminu. Zase hesla.
  Už skutečně nevím. Je to ještě tím, že se jedná o verzi STA1, nebo novinka v MySQL, kterou jsem ale nikde nenašel? Zaráží mě stejné chování v terminálu i v grafickém phpmyadminu.
  Moc díky za reakce.
  Honza

 4. Proč všechny dobré distra přecházejí na plasmu 5, mageia 5 ,byla pro mne nejlepší distribuce, odcházím k windows, již jsem zakoupil desítky a jedu.Škoda kde 4 frčelo super.

 5. Pozeram, ze mageia asi presla na LTS, kedze je uz september a stale nevieme kedy budu release mageia 6. Ja tipujem, ze buduci rok. Ale to nikomu nenadavam, podla mna by to dokonca bolo dobre, kedze nemaju kapacity na pravidelne releases. Len by to mohli dat oficialne nech necakam na mga6 ako blbec.

  1. Podľa mňa najväčším problémom je Plasma 5, ktorá je ešte stále v plienkach. Toto sa na pracovné použitie nasadiť nedá. No, iba žeby niekto bol kamikadze…
   Silno pochybujem, že by Mageia vydala verziu, kde by Plasma bola nedopracovaná. Takže sa treba vyzbrojiť trpezlivosťou.

 6. Testujem mag6 s plazmou na virtualboxu a zdá sa byť už v poriadku. Ide hladko a nastavenia už držia.

  Ale ešte toho je dosť čo chýba plazme (nastavovanie kscreen mám notebok a prenášam ho s rôznymi pripojenými monitormi ) neviem či pojde mtp cez kio (mám telefon bez mas storage).

  1. Ako Ti ide zvuk?
   Všetky nastavenia už ako-tak idú aj prostredie je relatívne stabilné (už skoro vôbec nepadá), ale zvuk raz ide raz nejde, inokedy ide s oneskorením. Jednou z najviac kritických aplikácií v tomto ohľade je Kopete.

   1. Je to čudné ale nejde mi nič prehrávať. Spustím v hociktorom prehrávači video/hudbu len hlesne a prestane prehrávať.

    Takže ďalšia chyba ale možno len problém s virtualboxu.

    1. Nie, to nie je virtualbox. Ja mám nainštalovanú Mageiu 6 priamo na počítači – tvrdom železe a so zvukom je obrovský problém. Skôr by som povedal, že viac nejde ako ide.

     1. Testnul som to. VLC prehrá ale bez zvuku. Mplayer a clementine(čiže gstremer) prehrávanie zablokuje. Vypol som pulse audio v nastavení systému a nepomohlo.

      Pozrem sa do bugzily či niekto nahlásil takúto chybu.

  2. Tak som pripojil androida tel. cez povolenie USB zariadenie vo virtualboxu a po nainštalovaní všetky mtp…… rpm v mag6. Pripojí ho pekne ako externý disk cez nástroje v KDE. Takže toto je v poriadku.

   Ostáva Kscreen a to prehrávanie zvuku/videa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..