Dobré zprávy pro ty, co čekají… Mageia 6 dev1 je zde

Po zdržení způsobené zdokonalováním hlavních částí základního systému a přechodu na grafické prostředí Plasma 5, rádi oznamujeme, že byla vydána první vývojová verze Mageie 6 a je připravena k testování komunitou.

Upozorňujeme, že byly vydány jen ISO obrazy klasické verze a to DVD i586 a x86_64. Živá verze (liveDVD) není ještě zcela hotova. Ale pokud budou liveDVD brzy funkční, mohou být také uvolněny, jinak budou dostupné s dalším vydáním.

Doba, kterou jsme měli navíc, nám umožnila vytvořit nejnovější verze Plasmy, GNOME a dalších hlavních součástí. Také jsme mohli poskytnout podporu novějšího hardwaru díky aktualizovaného kernelu.

Mageia 6 dev1 přináší následující:

 • Kernel 4.4.5
 • Glibc 2.22
 • Plasma 5.5.95
 • GNOME 3.19.2
 • Mate 1.13.0
 • Cinnamon 2.8.6
 • LibreOffice 5.1.1.3
 • Firefox 45
 • Chromium 49
 • aktualizace pro všechny hlavní aplikace a nástroje

Již nyní v online repozitářích naleznete aktualizace na Plasmu 5.6.0 a GNOME 3.20.0.

Chcete-li otestovat toto vydání, odkazy naleznete na vašem oblíbeném zrcadle a stránce Mageia.org. Mějte stále na paměti, že se stále jedná o vývojovou verzi. Oceníme jakoukoliv zpětnou vazbu o tom, jak vám tato verze funguje. Hlášení o chybách můžete podávat na Mageia Bugzille. Tak jako vždy, ISO obrazy byly řádně otestovány našim týmem QA, aby bylo zajištěno, že jsou co nejvíce použitelné. Pokud byste chtěli pomoci aspoň zčásti tomuto vývoji, prosíme, nahlédněte sem, jak se zapojit. Vždy uvítáme nové přispěvatele.

Další zprávy o vývoji: port ARM je skoro hotov k použití. Také jsme najali grafika k přestavbě nástrojů Mageie. A konečně, práce pokračuje také na DNF, MirrorBrain, dalších funkcích a dobrotách.

Navržené funkce pro Mageiu 6 a naši práci můžete sledovat zde. Máte-li zájem přidat ruku k dílu, neváhejte kontaktovat dev mailing list.

Publikováno na blogu Magia.org.

8 komentářů u „Dobré zprávy pro ty, co čekají… Mageia 6 dev1 je zde

 1. Neviem, ako komukovek inému, ale mne tento systém totálne nefunguje.
  Podarilo sa mi prekonať galeje s prekonaním problémov s grafickou kartou (Nvidia 650) som sa dostal do prihlasovacej obrazovky, kde som však nevedel ovládať ani myš ani klávesnicu, a teda nemohol som sa prihlásiť do graf. prostredia. A nebolo možné ani prejsť do textového režimu – teda žiadne ovládanie, žiadna práca so systémom. Nepomohla ani aktualizácia počas inštalácie. Pomocou akýchkoľvek „zásahov“ zvonku sa mi nepodarilo prísť na to, čo spraviť, aby som dokázal ovládať počítač.
  Teda pre mňa jasný výsledok – nepoužiteľný systém.
  Má niekto iné skúsenosti?

  1. Zkusil jsem též, ale šel jsem cestou povýšení distribuce přidáním zdrojů z cookera. Mám Nvidii GTX650 a ovladače i celý systém šlapal v pohodě, teda KDE5, to je paráda, svižnější jak 4. Zkoušel jsem Cinnamon, ten byl totálně nefunkční.
   Zarazila mě nepřítomnost správce KDM, zkusil jsem nainstalovat GDM a bohužel je to nějaké rozbité, už jsem se do systému nepřihlásil. Neřešil jsem to, jsem zpět v Mageia5 a vyzkouším později.

   1. Povýšenie som skúšal už skôr. To funguje v pohode. Ale mne ide teraz o čistú inštaláciu s formátovaním aj / oddielu aj /home oddielu.
    Vravím, že graf. kartu som vyriešil. Ale skončil som na prihlasovacej obrazovke a nie som schopný sa pohnúť ďalej. Možno musím len čosi kdesi nastaviť. Otázka je čo a kde.
    Stystém mi nefunguje.

     1. Keby som vedel po anglicky…
      Ale už sa mi to podarilo. Hádam zo 6 zrkadla som stiahol ISO, napálil a nainštaloval neviem na koľký krát a podarilo sa. Neviem, či majú chybné ISO obrazy, alebo sa zle vypaľovalo, ale kdesi chyba bude.

 2. mě by spíš zajímalo, kdy a jestli vůbec bude pořešenej „problém“ se securebootem… vzhledem k tomu, že týpkové Fedory a Ubuntu to už byli schopný ukutit, tak doufám, že stejný borci budou i týpci od Mageii.. ostatně je s podivem, že už to 18 fedora měla a mageia ne.. jasně mě se to plácá ale stejně by to bylo moc fajn.. když si to vezmu, tak historií je mageia mnohem starší než ubuntu a je to škody, protože já od začátku mandrake, mandrivu i mageiu jednoznačně favorizuju před ostatníma!! je to nejlepší linux co může být a je mi líto, že jí některý kruciální vlastnosti chybí oproti jiným mnohgem méně příjemným distribucím..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..