Aktuality z vývoje budoucích verzí

Správci balíčků a testeři intenzivně pracují na následujících verzích Mageie. V následujícím týdnu by měla být hotova specifikace 7. verze Mageia Linux. Mezi tím je testován kernel 4.14. Pokud bude vše v pořádku a aktualizační proces z Mageia 5 na Mageia 6 bude dostatečně vylepšen, je velmi pravděpodobné, že bude vydána verze Mageia 6.1. Než k tomu však dojde, jsou v plánu další velké aktualizace. Některé již jsou venku.

 • LibreOffice 5.4.3.2
 • thunderbird 52.5.0 (cauldron + MGA5 a MGA6 testing)
 • kernel 4.14.2 (cauldron + MGA6 testing)
 • virtualbox 5.2.2 (cauldron + MGA6 testing)
 • cinnamon 3.6.6 (cauldron)
 • alsa 1.1.5 (cauldron)
 • supertuxkart 0.9.3 (cauldron + MGA6 testing)

V Cauldronu, tedy ve vývojové verzi, nás čeká PulseEffects, který přidává hezký grafický ekvalizér a filtry do PulseAudio.

program PulseEffects


Což souvisí s plány soustředit vývoj na co nejlepší zážitek z používání grafického prostředím. Hlavním prostředím i nadále zůstává KDE Plasma.

11 komentářů u „Aktuality z vývoje budoucích verzí

   1. Aktuálně se ladí upgrade z MGA5 na MGA6 přes applet v tray. 6.1 by měla být až bude upgrade odladěn ke spokojenosti vývojářů.

    Vzhledem k tomu, že není kompletní specifikace MGA7, nemůže být ani plán vývoje. Více info se dá dočíst zde: https://wiki.mageia.org/en/FeatureMageia7_Review
    Spousta toho se ale ještě mění a seznam nemusí být stále kompletní. Řeší se zde pouze klíčové vlastnosti.

     1. Mám pocit, že vývojársky tím Mageia stratil dych. Na začiatku im to šlo celkom fajn. Teraz sa to však čoraz viac spomaľuje.
      Myslím, že tiež sa to komplikuje kvôli tej nepodarenej Plasme.

  1. Graficky sa Plasma dá ako-tak doladiť. Dokonca aj štýl ikon „Crystal“ sa dá prepašovať do LibreOffice. Ale Plasma stále nie je používateľná. Je to zohavené, okyptené, kuľhavé KDE4. Rád by som vedel, kedy nás programátori z KDE tímu presvedčia, že Plasma je krokom vpred. Zatiaľ sme na obrovskom skoku späť. A realita je taká, že sa to nezlepšuje.

  2. Mě především naštvali tím, že v základní instalaci je jedna plocha. V dřívějších verzí byly v základu štyry plochy a ty jsem si mohl i rozšířit na více ploch. Takhle sem na plasmu zanevřel a nahodil Trinity Desktop, protože jsem si uvědomil, že za ta léta se ze mě stala konzerva a s jednou plochou je málo muziky.

   1. Trinity je celkom fajn, ale má aj svoje nevýhody. Sám som ho dlho používal, ale asi som si až príliš zvykol na KDE4. Plasma5 sa na KDE4 nechytá. Aj keď „odborníci“ tvrdia, že je to lepšie prostredie, ale akosi som to „lepšie“ si nevšimol.
    Ináč, plochy sa dajú dodať, ale nedajú sa nastaviť rozličné widgety. KDE tím to tlačí skôr do rôznych aktivít, ale ich prepínanie ešte stále nie je stabilné, takže je to na dve veci…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..