Další informace o vývoji Mageie 8 – Beta 1 je připravena k testování

S potěšením vám oznamujeme vydání Mageie 8 Beta 1. Po dobré zpětné vazbě z vydání Alpha 1 došlo k určitým vylepšením a opravám, těšíme se na vaši další zpětnou vazbu a myšlenky.

Zde jsou některé z hlavních balíčků obsažených v této verzi:

 • Kernel 5.7.9
 • glib 2.31
 • gcc 10.1.1
 • rpm 4.16.0
 • Chromium 81
 • Firefox 78
 • LibreOffice 6.4.5
 • Plasma 5.19.3
 • GNOME 3.36
 • Xfce 4.15.2

Úplný seznam zahrnutých balíčků je k dispozici v souboru .idx instalačního média.

Pokud chcete toto Beta vydání vyzkoušet, můžete si stáhnout obraz, otestovat a případně nahlásit chyby v Bugzille.

Dostupné obrazy ISO jsou stejné jako u Mageie 7. Instalační média pro 32 i 64bitové systémy. 64bitové živé obrazy pro Plasmu, GNOME a Xfce. A 32bitové živé obrazy pro Xfce.

Mezi hlavní zlepšení patří vylepšená podpora ARM. Všechny balíčky byly vytvořeny pro AArch64 a ARM v7, čímž byl dokončen přechod od Pythonu 2 a nejnovější hardwarová podpora. V instalátoru došlo k mnoha vylepšením. Lepší podpora pro F2FS a Nilfs2. Díky komprimaci ZStd byla vylepšena živá i klasická média, což poskytne rychlejší spouštěcí a instalační časy. Významná byla také práce se správou balíků, rpm 4.16 přinesl mnoho vylepšení včetně automatické detekce SSD a vyšší rychlosti transakce. Parsování metadat v urpmi byla zrychlena pomocí komprese ZStd, použití metadat AppStream bylo vylepšeno, aby umožnilo lepší integraci s GNOME a Plasmou. Můžete si také prohlédnout kompletní seznam vlastností budoucí Mageie.

Doufáme, že vám nové vydání funguje výborně. Pokud ne, dejte nám, prosím, vědět hlášením chyb v Bugzille. Pokud se chcete zapojit do testování ISO, vytváření balíčků, nebo dalších, zde je více informací.

Velké díky všem, kteří se podíleli na vydání tohoto vydání, a všem testerům za to, že nám poskytli zpětnou vazbu. Jako vždy patří díky i lokalizátorům, kteří pracují na tom, aby Mageia byla hezky česky.

2 komentáře u „Další informace o vývoji Mageie 8 – Beta 1 je připravena k testování

 1. Dobrý den, jako uživatel Linuxu považuji Mageiu za velmi dobrou, ale ve verzi 8 je nyní chaos v ovladačích a podpoře CUDA jader pro Nvidii. Komplex nástrojů Cuda Toolkit a verze ovladačů nejsou v souladu a moje karta se po updatu programu, který s CUDA jádry pracuje, přepla na OpenCL ( to v současné Mageia 7.1 ) a v případě M8 program už ani nenaběhl, protože nové verzi programu už nevyhovuje ani to stávající OpenCL. Bylo by dobré, kdyby se dařilo udržet v aktuálních závislostech drivery Nvidia, komplex nástrojů Cuda Toolkit a Opencl spolu s dalšími prostředky pro práci programů, které využívají Cuda jádra (např. DaVinci Resolve). Jinak se stane taková distibuce nespolehlivá a po každé aktualizaci systému, jádra nebo updatu programu jen trnu, jestli to zhasne nebo jen nenaběhne DaVinci nebo budu muset vrátit starší verzi nebo změnit distribuci. Starší verze některých aplikací není obvykle takový problém, jako rozpad těchto závislostí. Doufám, že jsou to jen nedostatky Beta verze a že M8 vyrazí do světa bez těchto neduhů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..