Vyšla Mageia 4

Vývojáři oznámili finální vydání Mageia 4. Mezi novinkami tohoto vydání nalezneme RPM 4.11.1, urmpi 7.31, jádro 3.12, systemd 208. Zavaděč GRUB je stále nastaven jako výchozí a GRUB2 pouze jako volitelná možnost. Dále tu pak máme experimentální podporu UEFI (Unified Extensible Firmware Interface = jednotné rozšiřitelné firmwarové rozhraní).

Mezi desktopovými prostředími nalezneme KDE 4.11, GNOME 3.10, Xfce 4.10, Mate 1.6 a Cinnamon 2.0. Všechny jsou obsaženy pouze na instalačním obrazu DVD. Live verze obsahují vždy pouze jedno prostředí.

Pro uživatele Mageia 3 je k dispozici návod pro snadný přechod na novou verzi bez nutnosti přeinstalace. Vše je otestováno, ale řádná záloha před spuštěním aktualizace je samozřejmostí. Uživatelé starších verzí musí provést novou instalaci.

K dispozici ke stažení jsou obrazy ISO:

DVD (3,7 GB) 32bit 64bit Dualarch
LiveDVD s KDE (1,4 GB) 32bit 64bit
LiveDVD s GNOME (1,4 GB) 32bit 64bit
LiveCD s KDE (700 MB) 32bit
LiveCD s GNOME (700 MB) 32bit
Síťový instalátor (pouze svobodný software) 32bit 64bit
Síťový instalátor (včetně nesvobodných ovladačů) 32bit 64bit

Případně lze využít i torrenty.

2 komentáře u „Vyšla Mageia 4

 1. Mageia 4
  Byl jsem zvědavý na Cinnamon 2, který je uveden v možnostech instalace. Byl jsem příjemně překvapen.
  Ale,
  když jsem chtěl přehrát video se zvukovým kodekem aac, se zlou jsem se potázal. Chybové hlášení o chybějícím pluginu aac. Nepodařilo se mi nic nainstalovat, pouze se hlásily kolize.
  Stejně dopadl pokus s vytvořením videa v Open Shotu. V chybovém hlášení je pomoc pouze pro doplnění knihovny z ubuntu, což není řešení. Dřívější postupy se minuly účinkem.
  Možná někdo poradí.

  1. Prosím založ nové téma na fórum a popiš podrobněji tvůj problém. Jaká verze MGA, 32bit nebo 64bit, v jakém programu nejde přehrávat, jaké kolize hlásí (výpis z konzole ap.) atd. atd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..